Havza’da kenevire 30 milyonluk yatırım

2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmaya yönelik kararlar açıklamasının ardından 20 il pilot bölge seçilmiş ve çalışmalar hızlandırılmıştı. Bu kapsamda projeler geliştiren Keneviro, 30 milyon dolarlık yatırımla Samsun’da fabrika kurdu.

Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan kenevir işleme fabrikasıyla, şirketin tohumdan nihai ürüne kadar üretim zinciri de tamamlanmış oldu. Keneviro, Samsun tesisinde ham ve boyalı elyaf üretimi, boyalı ve ham iplik üretimi, kıtık üretimi, kıtıktan yüzde 100 doğal kedi kumu ve hayvan altlığı üretimi yapacak.

Keneviro Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balkuv, geçen yıl 700 dekar, bu sene ise 5 bin 200 dekarlık alanda kenevir ektiklerini belirtti. Balkuv, “2024’te16 bin dekar kenevir, 4 bin dekar keten ekeceğiz. 2025 sonunda toplam 35 bin dekara ulaşacak. Endüstriyel kenevir Türkiye’de doğru bir şekilde çalışılırsa önümüzdeki 10 sene içerisinde Türkiye’nin gayrisafi millî hasılasının yüzde 10’unu üretebilir” diye konuştu. 

301 ÇİFTÇİ sistemde

Üç yıl içinde endüstriyel tarafta 600 kişilik istihdam yaratmayı hedeflediklerini söyleyen Balkuv, “301 çiftçi ile sözleşmeli olarak tarım yapıyoruz. Bu alan Türkiye’de büyük potansiyele sahip ama düzenleme gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir