Fed’in şahin isminden faiz artırımı çağrısı

Cumartesi günü Connecticut Bankacılar Birliği’nde konuşan Fed Guvernörü Michelle Bowman, ABD enflasyonunun “çok yüksek” olmaya devam ettiğini belirtti.

Bowman, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe zamanında ulaşması için Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz oranlarını daha da artırmasının ve bir süre daha kısıtlayıcı bir seviyede tutmasının uygun olacağını düşündüğünü söyledi.

Bowman, “yüksek enerji fiyatlarının son aylarda enflasyonda gördüğümüz ilerlemenin bir kısmını tersine çevirebileceği” uyarısını tekrarladı.

ABD’de istihdam Eylül ayında artarak Fed’in yeni bir faiz artırımına gitmesi yönündeki beklentileri güçlendirdi. Bowman Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın Eylül ayı politika toplantısının ardından açıklanan medyan tahmine göre enflasyonun en azından 2025 yılının sonuna kadar hedefin üzerinde kalacağına dair Fed beklentilerine atıfta bulundu.

Bowman, Fed’in 31 Ekim ve 1 Kasım’da yapılacak bir sonraki toplantısında faiz artışını destekleyip desteklemeyeceği konusunda doğrudan bir yorumda bulunmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir