Yabancı Daha Çok Türk Lirası Harcıyor: Turizm Gelirlerinde Harcamalar Döviz Gelirlerden Çok Arttı

Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %13,1 artarken, ortalama harcamalardaki görünüm TL’deki değer kaybını gözler önüne seren nitelikte oldu.

Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %13,1 arttı

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,1 artarken, turizm gelirinin %16,5’i ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi.

Ziyaretçilerin, seyahatlerini organize etme şekillerine göre, yapılan harcamaların 14 milyar 644 milyon 632 bin dolarını kişisel harcamalar, 5 milyar 580 milyon 686 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %6,8 arttı.

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 103 dolar oldu. Yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 74 dolar oldu.

Bu çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre spor, eğitim, kültür harcaması %33,3, konaklama harcaması %26,1, yeme-içme harcaması %24,6 artarken tur hizmetleri harcaması %1,6 azaldı.

Ziyaretçiler, ülkemizi %76,2 ile en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” amacıyla ziyaret etti.

İkinci sırada %16,6 ile ‘akraba ve arkadaş ziyareti’, üçüncü sırada ise ile %3 ile ‘alışveriş’ yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise ülkemize %61,2 ile en çok ‘akraba ve arkadaş ziyareti’ amacıyla geldi.

Turizm gideri geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,8 arttı.

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,8 artarken, yurt dışını ziyaret eden vatandaşlar geçen yılın aynı çeyreğine göre %43,7 arttı. 

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %43,7 artarak 2 milyon 978 bin 418 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 649 dolar olarak gerçekleşti.

Turizm gelirlerinde kişi başına ortalama harcamada, dolar bazında değişim ile TL olarak değişimi gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri kaynaklı bu grafikte hem yabancı turist hem de gurbetçi harcamaları görülüyor. Dolar ve TL farkında aslında gelirlerin artmasına turistlerin harcamalarından çok TL’deki değer kaybının rol oynadığı da görülüyor.

2023 yılında ülkemize gelen ziyaretçilerin sayısı 2022 yılı ilk 9 ayına (Ocak-Eylül) göre %12,38 artış gösterirken, gelirlerdeki artık yüzde 20 oldu. Bir önceki yılda bu durum, aynı dönemde ziyaretçi sayısında yüzde 87 artış, gelirlerde yüzde 67,6 artış şeklinde olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir