Tüm dünyada tahvil piyasası büyük bir satış baskısında: ABD ile Avrupa’da uzun vadeli borçlanma maliyetleri tarihi zirvelerde

Küresel tahvil piyasalarındaki satış, ABD ve Avrupa’da uzun vadeli borçlanma maliyetlerini on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerine taşıdı ve riskli varlıklara olan isteği azaltarak büyüme görünümünü kararttı.

Traderlar, sıkı para politikası döneminin uzun bir sürece işaret ettiğine hazırlanıyor ve uzun vadeli hükümet borcunu elinde tutmak için her geçen gün daha yüksek tazminat talep ediyor. Bu fiyatlandırma, 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirisini 2007’den bu yana ilk kez %5’in üzerine çıkardı ve satışlar hisse senedi ve kurumsal tahvil piyasalarına sıçradı.

HSBC Holdings Plc.’nin küresel sabit gelir araştırma başkanı Steven Major, müşterilere yazdığı bir notta, “ABD getirileri yılın en yüksek seviyelerine ulaşmaya başladı, bu da diğer bölgeler ve sektörler için rahatsız edici görünüyor” dedi.

Hızla yükselen tahvil getirileri, Avrupa Merkez Bankası ve Federal Rezerv yetkililerinin yakın gelecekte para politikalarını kolaylaştırmayacakları yönündeki işaretlerle birlikte gelirken, artan hükümet açıkları ve artan tahvil arzına yönelik endişelerle daha da artıyor.

ABD’nin 30 yıl vadeli Hazine tahvil getirisi, on yıldan daha uzun bir sürenin en büyük çeyrek dönemlik sıçramasını yaşadı. Almanya’nın 10 yıl vadeli faizi %3’e çıktı ve Japonya’da 10 yıl vadeli tahvil getiri değişimlerinde kullanılan takaslar, Ocak ayından bu yana ilk kez %1’e ulaştı.

Yatırımcılar, piyasa duyarlılığını olumsuz etkileyebilecek olan tahvil piyasası satışının hızından endişe ediyorlar. ABD getirilerindeki bu hızlı artış, şimdi diğer ülkelerin getirilerini aşan bir dolar rallisine yol açtı ve euroyu neredeyse bir yılın en düşük seviyesine ve yenu 150 dolar seviyesine çıkardı.

Bu volatilite, hisse senetleri ve kurumsal tahviller dahil farklı varlık sınıflarına da sıçradı. S&P 500 endeksi Salı günü dört ayın en düşük seviyesine gerilerken, Avrupa’nın yatırım yapılabilir olmayan şirketlerinin kredi riskine ilişkin önemli bir gösterge Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

“Bu hamleler tüm varlık sınıfları üzerinde endişelere yol açmaya başlıyor,” diyen Melbourne’deki Jamieson Coote Bonds Pty’den bir portföy yöneticisi olan James Wilson, ” Aşırı satışlara rağmen kimse alma tarafına geçmiyor” dedi.

Küresel tahviller, 2023 yılında %3,5 değer kaybetti ve dünya genelindeki getiriler, 2023’ün başında neredeyse düşünülemez seviyelere ulaştı. Sert satışlar o kadar aşırıydı ki, boğa yatırımcılarını pes etmeye ve Wall Street bankalarını tahminlerini gözden geçirmeye zorladı.

Sert hareketler, Salı günü Treasuries volatilite ölçüsünü Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine sürüklerken, Bloomberg’ün küresel menkul kıymetler ölçüsü ile ABD Hazine tahvili endeksini gösteren korelasyon, Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Gelişmekte olan piyasalar da etkileri hissediyor. Yatırımcıların, Hazine tahvilleri yerine gelişmekte olan ülke dolar cinsinden devlet tahvillerini satın almak için talep ettikleri ek getiri, Salı günü üç ayın en yüksek seviyesine çıkarak ortalama borç maliyetlerini neredeyse %9’a çıkardı.

Morgan Stanley’den Min Dai dahil olmak üzere analistler, “Uzun EM vadesi, çoğu gerçek para yatırımcısı için zor bir işlem” diye bir notta yazdılar. Bu pozisyon, “özellikle ABD Hazine tahvil faizleri yükselmeye devam ederse, piyasanın savunmasızlığını artırıyor.”

Ancak Hazine piyasasının çok kısa ucu hala bazıları için cazip görünüyor. Salı günü gerçekleşen 52 haftalık bono satışı, yatırımcıların gelecek yıl için %5’in üzerinde bir getiri kilitlemeleri nedeniyle piyasa yapıcılar dışındaki yatırımcılardan rekor talep gördü.

Mevcut getiri seviyeleri, “yatırımcıların cazip getiriler elde etmek için risk spektrumunda ilerlemelerine gerek olmadığını” söyleyen Jamieson Coote’dan Wilson’a göre “daha riskli varlık sınıflarından sermaye emecektir.”

Bu satış dalgası, reel getirileri çok yıllık zirvelere taşıdı ve 10 yıllık ABD enflasyonla düzeltilmiş oranını %2,4 ile 2007’de ulaşılan seviyelerin üzerine çıkardı.

Union Bancaire Privee Ubp SA’nın küresel FX strateji başkanı Peter Kinsella “ABD ekonomisi normal büyümeyi sergilerse ABD 10 yıllık getirilerinin fiyatı nedir? Bu, %5’in üzerinde ve oraya gidiyoruz,” dedi.

Bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir