Rosatom ve Nornickel, Norilsk bölgesinde SMR olasılıklarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı

Rosatom ve Nornickel, Norilsk bölgesinde SMR olasılıklarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı

 

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve Rusya merkezli bir nikel madenciliği şirketi olan Nornickel, Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör (SMR) olasılıklarını ve sahalarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı. 

Anlaşmaya Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Nornickel Başkanı Vladimir Potanin imza attı. Norilsk Sanayi Bölgesi’ne enerji sağlamak üzere imzalanan anlaşma, şirketlerin olası seçenekleri, SMRlar için öncelikli sahayı, tesisin konumunu, inşaat ve işletim için gerekli altyapının belirlenmesini ve en uygun proje modelinin değerlendirmesini öngörüyor.

Nornickel Başkanı Potanin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Nornickel ve Norilsk Sanayi Bölgesi gelişiyor ve bunun sonucunda 2030 yılına kadar daha fazla elektriğe ihtiyacımız olacak. Çözüm, çevreye etkisi asgari düzeyde olan güvenli enerji kaynağı nükleer güç santrali olabilir. Rosatom ile iş birliği, Nornickel’in gelişmiş enerji teknolojilerine erişim sağlamasına ve Rusya’nın ücra bölgelerinde düşük kapasiteli nükleer güç santrallerinin kullanımının geliştirilmesine olanak tanıyacaktır.”

Rosatom Genel Müdürü Likhachev de bölge için en uygun proje olarak gördükleri “en yeni RITM-400 reaktör ünitesine dayalı” küçük modüler reaktör seçeneğinin öncelik taşıyabileceğini söyledi. Rosatom’un projelerinin “tüketiciler için uzun vadeli öngörülebilir tarifelerle güvenilir elektrik kaynağı sunduğunu belirterek, “Nükleer enerji, ülkemizin kuzey bölgeleri için son derece önemli olan enerji üretim sürecinde CO2 salımına neden olmaması dolayısıyla iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli bir katkı sağlayabilir. Bu, bu tür enerji çözümlerinin ‘büyük endüstriyel tüketiciler için talep gördüğü’ anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 

Söz konusu ücra bölgenin enerji sistemi, Nornickel grubunun bir parçası olan Norilsk-Taimyr Enerji Şirketi tarafından işletilen bağımsız bir sistem olma özelliği taşıyor. 170 bini aşkın nüfusa sahip Norilsk şehri Rusya’nın kuzeyinde Kuzey Kutup dairesi içinde yer alıyor. 

Önerilen, 80 ya da 90 MW kapasiteli basınçlı su reaktörü RITM-400, en yeni nükleer buzkıran filosunda kullanılan reaktörlere dayanan RITM-200 reaktörlerinin devamı niteliğini taşıyor. 

Rosatom, yine Rusya’nın kuzeyinde bulunan Yakutistan’da, maden endüstrilerindeki sanayi kuruluşlarının yanı sıra bölgenin daha geniş çaplı kalkınması için kullanılacak bir SMR inşa etme projesini halihazırda hayata geçirme sürecinde. Rosatom’un bilim ve teknik konseyi, 2028 yılında devreye alınması planlanan Yakutistan’daki pilot tesis için önerilen 190 MWt/55 MWe’lik RITM-200N’nin tasarımını geçen hafta onayladı.

Kendini “çeşitlendirilmiş bir madencilik ve metalürji şirketi, dünyanın en büyük paladyum ve yüksek dereceli nikel üreticisi ve önemli bir platin ve bakır üreticisi” olarak tanımlayan Nornickel, ayrıca kobalt, rodyum, gümüş, altın, iridyum ve rutenyum da üretiyor ve Moskova ve Saint-Petersburg Borsalarında işlem görüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir