Eski Çalışma Bakanı Prof. Dr. Turhan Esener hayatını kaybetti

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’nın babası ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın kayınpederi eski bakanlardan Prof. Dr. Turhan Esener yaşamını yitirdi.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’nın babası ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın kayınpederi eski bakanlardan Prof. Dr. Turhan Esener yaşamını yitirdi. 99 yaşında yaşamını yitiren Prof. Dr. Esener pazartesi günü toprağa verilecek.

İki dönem bakanlık yaptı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Esener, Cenova Üniversitesi’nde hukuk doktorası yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nın dışında Fransa ve Strasbourg’daki üniversitelerde de ders veren Prof. Dr. Esener, iki dönem Çalışma Bakanlığı görevini de üstlendi. Ankara, Boğaziçi ve Marmara Üniversitelerinde medeni hukuk ve iş hukuku dersleri verdi. Prof. Dr. Esener, ‘hocaların hocası’ olarak tanınıyor.

Cenazesi bugün

Prof. Dr. Esener’in vefat haberini de Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası Başkanı Kaan Sidar şu sözlerle duyurdu; Çok değerli Hocam, Türkiye’ nin önde gelen İş Hukukçularından ve eski Çalışma Bakanlarımızdan Prof. Dr. Turhan Esener hakkın rahmetine kavuştu. Kalamış’ ın en eski sakinlerinden, babamın çok yakın dostu, üniversitede öğrencisi olma şerefine de nail olduğum hocamız şimdiye kadar tanıdığım insanlar içinde insani hasletleri ve mesleki bilgisiyle kalbimde silinmez izler bırakmış eşi benzeri bulunmaz bir şahsiyetti. Kendisiyle unutulmaz anılarım var. Hakkını ödeyemem. Hocama ve merhume eşi Sabiş teyzeme Cenab-ı Allahtan rahmet, evlatları Oya-Bülent Eczacıbaşı, Sadık Esener ve torunları başta olmak üzere aile efradı ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Hocamızın cenazesi 5 Şubat Pazartesi günü öğle namazını müteakiben Teşvikiye Camiinden kaldırılacaktır.”

Prof. Dr. Turhan Esener kimdir?

Eğitimi ve Memuriyeti:

İstanbul Kadıköydeki Yeldeğirmeni İlkokulu’nda tahsil hayatına başladı. Daha sonra Ankara Mimar Kemal İlkokulu’na devam etti. Ortaokulu ise Ankara Koleji’nde okudu. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken Prof. Ernst Hirsch, Prof. Ali Fuat Başgil gibi birçok ünlü hocadan ders aldı. 1948 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak atandı.

1951 yılında İsviçre’de Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk dalında “L’obligation de réparer les préjudices resultant du divorce” isimli doktora tezi ile doktorasını verdi ve Cenevre Üniversitesi kendisine “Des Arts” ödülünü verdi. 1951 yılında tekrar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne döndü.

1954 yılında “Türk Özel Hukukunda Muvazaalı Muameleler” konulu doçentlik tezi ile üniversite doçenti oldu ve Ankara Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk doçentlik kadrosuna atandı. 1954-1955 yıllarında askerliğini Ankara Yedek Subay Okulu’nda askeri hakim olarak yaptı.

1958-1960 yılları arasında Almanya’da Münih ve Freiburg Hukuk Fakülteleri’nde akademik incelemelerde bulundu. 1961 yılında “Türk-İsviçre Borçlar Hukuku Bakımından Temsil” isimli profesörlük tezi ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk kürsü profesörlüğüne atandı. 1968 yılında İş Hukuku kürsüsü başkanlığına seçildi. 1968 yılında 6 ay süreyle New York American Arbitration Association’da Arabuluculuk ve Hakemlik konusunda incelemelerde bulunarak bu alanda sertifika aldı.

1961-1980 yılları arasında Uluslararası Kişi Halleri Komisyonu (Commission internationale de I’Etat Civil) Türk Milli Seksiyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Çeşitli dönemlerde Strasbourg (Fransa) Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İş Hukuku ve Borçlar Hukuku lisans ve doktora derslerini verdi.

17 Kasım 1974 – 1 Nisan 1975 tarihleri arasında TC 36. Hükümeti’nde Çalışma Bakanı olarak görev yaptı.
1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atandı ve 1991 yılında emekli oldu.
22 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983 tarihleri arasında TC 44. Hükümeti’nde Çalışma Bakanı olarak görev yaptı
1983-2007 yılları arasında Marmara Hukuk Fakültesi’nde “Hukuk Başlangıcı” ve “Borçlar Hukuku” dersleri verdi.
2000-2003 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Introduction aux’droit des obligations” dersini verdi.

Eserleri:

Hukuka Giriş
Hukuk Başlangıcı Genel Hukuk Bilgisi
Sendika Hukuku
Eşya Hukuku
Prof. Dr. Haluk Tandoğan’ın Hatırasına Armağan (Editör olarak)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir