Erdoğan’dan BAE’de son dakika açıklamaları: Mutlaka hesabı sorulmalıdır!

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Dünyamız koronavirüs salgını ve Ukrayna – Rusya savaşının ardından şimdi de Gazze’deki katliamların acı sonuçlarıyla karşı karşıya bulunuyor. Türkiye, tüm krizlerde barışın yanında olmuş; adalet ve hakkaniyet temelinde çözüm için çalışmıştır.

İklim değişikliğine de bu perspektiften yaklaşıyoruz. 2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefini öngörüyoruz. Jeotermal kurulu gücünde dünyada 4.’yüz. 2053’te yenilebilir enerjiyi yüzde 59’a çıkarmayı planlıyoruz. İklim finansmanı kaynaklarına daha adil şekilde erişebilmemiz büyük önem arz ediyor. 6 Şubat’taki depremlerin yol açtığı yaraları hızla sarıyoruz.

“MUTLAKA HESABI SORULMALIDIR”

İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın 16 bini aşkın Filistinli masum sivilin hayatını kaybetmesi, hiçbir şekilde meşru gösterilemez.

Gazze’de yaşananlar insanlık suçudur; savaş suçudur; faillerinden uluslararası hukuk önünde mutlaka hesabı sorulmalıdır.

Türkiye olarak her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

1967 sınırları temelinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının hedefini gördük. Dünya 5’ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür.

Dünya İklim Eylemi Zirve

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir