Doç. Dr. Fatih Kocabaş’a TÜBA-GEBİP Ödülü

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) genç bilim insanlarını teşvik amacıyla düzenlediği Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) ödülüne değer görüldü.

TÜBA-GEBİP ödülünü, kanserin hayatta kalmak için kullandığı MEIS proteinini farklı kanser türlerinde araştırdığı ve bu proteini küçük moleküllerle hedefleyerek kanserin büyümesini önlediği çalışmalarıyla kazanan Fatih Kocabaş, ödülünü önceki gün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 

Sağlık Bilimleri Tıbbi Biyoloji alanında kazandığı TÜBA-GEBİP ödülüne ilişkin konuşan Kocabaş, “Bu önemli ödül, kanser araştırmalarına olan katkılarımızın, MEIS proteinlerinin hedeflenmesi ve tedavi potansiyelinin takdir edilmesi açısından büyük bir onurdur” dedi. 

Doç. Dr. Fatih Kocabaş Hakkında: 

Ankara’da 1983 yılında doğan Doç. Dr. Fatih Kocabaş, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun oldu. Caltech ve UCSF’de yaptığı araştırmaların ardından, 2012 yılında University of Texas Southwestern Tıp Merkezi’nde doktorasını tamamladı. Marie Curie-TÜBİTAK programı kapsamında Türkiye’ye dönen Doç. Dr. Fatih Kocabaş, şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nde görev yapıyor. 

Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBİTAK, Türk Hematoloji Derneği, ICGEB, Avrupa Ufuk 2020 Marie Skłodowska-Curie Programı, Bilim Akademisi, Gilead ve ERA-CVD gibi önde gelen kuruluşların desteklediği çeşitli projelerde liderlik yaptı. Kalkınma Bakanlığı destekli kök hücre merkezi projesinde araştırmacı olarak görev alan Doç. Dr. Kocabaş, üniversite öğrencilerinin TÜBİTAK 2209-A destekli altı projesinde danışmanlık yaptı. TÜBİTAK 1512 BiGG ve Avrupa KOBİ programları ile desteklenen Meinox İlaç Teknolojileri’nin de kurucusudur.

Uluslararası Hematoloji&Onkoloji Ödülü (İsveç, 2018) ve TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nün de (2022) bulunduğu 15’ten fazla ödül kazanan Fatih Kocabaş’ın, Nature, Cell Stem Cell, Blood gibi alanında çok prestijli dergilerde yayınları yer aldı. Doç. Dr. Fatih Kocabaş’ın bilime sağladığı en önemli katkılar; kök hücre metabolizmasının anlaşılması, hücre çoğaltma teknolojilerinin geliştirilmesi, kalp rejenerasyon mekanizmalarının aydınlatılması, yeni etken madde (MEIS ve OTU inhibitörleri) ve RNA teknolojilerin geliştirilmesi olarak sıralanabilir. 

Doç. Dr. Fatih Kocabaş’ın Türkiye, ABD, Avrupa, Avustralya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya ve Rusya’da patenti, 50’nin üzerinde yayını (makale ve kitap bölümü) ve 100’ün üzerinde bildirisi bulunuyor. “Tıp 2.0: GEN ve RNA Terapi” kitabının yazarı olan Doç. Dr. Fatih Kocabaş’ın H-index değeri 14 (Web of Science-Kasım 2023) olup, çalışmaları 2600’den fazla atıf almıştı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir