Çinli BYD elektriklide frene bastı: Servis şartına hibrit formülü

Çin’in eliktrikli araç üreticisi BYD, en yeni modeli Seal U’nun elektrikli versiyonunu Portekiz Lizbon’da uluslararası basın lansmanı ile tanıttı. Lansmanda konuşan BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, Çinli elektriklilere karşı çıkarılan 7 bölge 20 servis kararıyla 29 Aralık’tan bu yana ithalatı durdurduklarını belirtti. Tebliğin alt maddelerinin henüz kesinleşmediğini söyleyen Ergun, BYD’nin şarj edilebilir hibrit Seal U modeliyle satışlarına devam edeceğini açıkladı.

NİSAN AYINA KADAR SATACAK ATTO 3 VAR

Nisan ayına kadar ellerinde satacak elektrikli Atto 3 stoku bulunduğunu belirten Ergun, “Elektrikli araçların ithaline ilişkin yürürlüğe giren tebliğin ardından farklı bir süreç yönetmeye başladık. Bu noktada ürün stratejimizde değişiklikler yapmak durumunda kaldık ve bazı modellerin lansman tarihlerini öne çektik. Tebliği desteklemekle birlikte alt maddelerinin kesinleşmesini ve buna uygun çalışma yürütmeyi temenni ediyoruz. Bunun yanında 7 bölgede 20 servis açmak hiçbir marka için altından kalkabileceği bir fayda maliyet sağlamıyor” dedi.

YÜZLERCE BAYİLİK BAŞVURUSU GELİYOR

Tebliğin ardından bayilik başvurusunda azalma olmadığının altını çizen BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, “150-200 bayilik başvurusu var. Yatırım yapacaklar bunun geçici bir süreç olduğunu, ALJ’nin çok önemli yatırımlar yaptığını, BYD’nin büyük bir marka olduğunu biliyor. Biz de bunu anlatıyoruz. Yatırımcılar nezdinde bir güven var. Alan müşterilerin beğenisi de çok yüksek. Şu anda 7 bayimiz var. 2024 sonunda en az 25 bayimiz ile faaliyet göstermeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Ergün, BYD’nin Türkiye’de geleceğe dönük olarak hızlı bir büyümeyi hedeflediğini ifade etti.

SEAL U HAZİRAN’DA VİTRİNE ÇIKACAK

İsmail Ergun, şunları kaydetti: “BYD’nin şarj edilebilir hibrit modeli Seal U DM-i olacak. Bu modelimizi 2024’ün ikinci çeyreğinde Türk tüketicisiyle buluşturmayı planlıyoruz. Tebliğin ardından Çin yönetiminin de katkısıyla bu modelin gelişini 2-3 ay öne çektik. BYD, Türkiye pazarını her zaman stratejik olarak önemli bir konumda değerlendirdi. Mevcut şartlarda ise en hızlı çözümü bulmak adına BYD Avrupa ile yakın bir işbirliği yaptık. Böylece BYD Seal U’nun şarj edilebilir hibrit modeli BYD SEAL U DM-i’nin üretimini önceliklendirdik. Fabrika, üretim planlamasını kısa sürede değiştirerek Türkiye için esnek bir yaklaşım ortaya koydu. Avrupa’da satışa sunan ilk ülke olmaya hazırlanıyoruz.”

1000 KİLOMETRELİK MENZİL VADEDİYOR

BYD Seal U modelinin özelliklerine de değinen İsmail Ergun, “BYD Seal U DM-i’nin özellikle Türkiye’de henüz elektrikli araç kullanmayıp, elektrikli sürüş keyfini yaşamak isteyenlerin büyük beğenisini toplayacağına inanıyorum. 1.5 litrelik benzinli motoru elektrik motoruyla birleştiren BYD Seal U DM-i, bin kilometreyi aşan sürüş menziline sahip. BYD Seal U DM-i modelini, D-SUV segmentinde rekabetçi bir fiyatla satışa sunacağız. Yıl boyunca 3 bin adet satış hedefimiz var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir