Bir “Seçil Erzan” yöntemi daha: Emekli bankacı 200 milyon lira topladı; eski rallici de tutuklandı

Bankacı Seçil Erzan’ın sisteminin bir benzerini emekli bankacı Müjgân Durmaz’ın da işlettiği ortaya çıktı. Kâr payı vaadiyle birçok kişiden 200 milyona yakın para toplamakla suçlanan emekli bankacı Müjgân Durmaz’la ile birlikte tutuklanan 3 isim arasında eski ralli şampiyonu Ekrem Hakan Dinç de bulunuyor. Durmaz’a para kaptıran isimler arasında çok sayıda bankacının yanı sıra rallici Burak Sohtorik de yer aldı. 

 Yürütülen soruşturmaya göre Durmaz, 2019’dan itibaren temasta olduğu kişilerden para toplamaya başladı. Durmaz ifadesine göre, topladığı paraları ağırlıklı olarak borsada işletti. Ancak şüpheli ve şikâyetçi ifadeleri ise, Durmaz’ın odağında olduğu bir saadet zincirinin oluştuğunu ortaya koyuyor. Bazı kişiler, kendi paralarını Durmaz’a verdikleri gibi başka kişilerden de para toplayarak Durmaz’a verdi. Ve sisteme dâhil ettikleri kişinin parası üzerinden de komisyon aldı.

Halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, 63 yaşındaki Müjgân Durmaz verdiği ifadelerde “Paraların geldiğini inkar etmiyorum” dedi. Durmaz, birçok kişiye ise paralarını ödediğini öne sürdü. Durmaz, topladığı paraları borsada değerlendirdiğini ancak kazanç elde edemediğini söyledi. Topladığı paraların akıbeti için “Ben kimseye garanti vermedim. Borsada para kaybetmenin olduğunu onlar da biliyordu” diye konuştu.

Topladığı paraları zimmetine geçirmediğini savunan Durmaz, “Borsada normal olan işlemler sonucu paralar kayboldu” dedi. Durmaz’ın avukatı ise hâkimlik sorgusunda yaptığı savunmada “Müvekkil ve ailesi, bütün paralarını müştekilerin zararlarını gidermek için harcadı” şeklinde konuştu.

Dosyada hem şikâyetçi hem şüpheli konumda olan ralli şampiyonu Ekrem Hakan Dinç (61) ise “Ben paramı değerlendirmek için Müjgân’a verdim. Ailemizden toplam 10 milyon 500 bin TL para verdim” dedi. Komisyon almadığını savunan Dinç, kendisinden şikâyetçi olan Ali Hüroğlu’nun da parasını kendi isteği ile verdiğini kaydetti.

Nikola Çerkezo (59) ise “Kimseyi para yatırması için teşvik etmedim” dedi. Dosyaya göre Çerkezo, çocukluk arkadaşı N. B.’nin birlikte yaşadığı Nuray Aslan’ın 900 bin lirasının buharlaşmasına sebep olmakla suçlanıyor. Şüpheli Nur Esi (45) ise dedesinden kendisine miras kaldığını Müjgân Durmaz’a toplamda 24 milyon 400 bin TL para gönderdiğini söyledi. “Ben Müjgân için kar vaadi ile para toplamadım” diyen Esi “Ferit Bahadır isimli kişiden 20.000 dolar almadım” dedi.

Eşi, oğlu ve gelini de şüpheli

Sorgu sonrası Müjgân Durmaz, Ekrem Hakan Dinç, Nikola Çerkezo ve Nur Esi tutuklandı. Durmaz’ın eşi C. Durmaz, oğlu E. Durmaz ile gelini S. Durmaz ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Durmaz’a aktarılan paranın tutarı 200 milyon TL. Bu paranın ne kadarının iade edildiği belli değil. Rallici Burak Sohtorik 4 milyon lira verdi. Sohtorik’in yakınları ise 65 milyon lira verdi. Şermin Derya Başal ve ailesi 10 milyon lira, Onur Tolga Aydemir’in ise 1 milyon 50 bin lira verdiği anlaşıldı.

Polis para trafiğini ortaya çıkardı 

Şüphelilerin para trafiğinin ortaya çıkarıldığını kaydeden Av. Yasin Turhan, artan dolandırıcılık olaylarının odağında emekli veya görevdeki bankacıların yer aldığına işaret etti. Av. Turhan bu kişilerin, vaat ettikleri kâr payları ve net kazançlar sayesinde para toplayabildiklerini söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir