“Döviz kurları ve gram altındaki yükseliş adil değere ulaşana kadar devam eder”

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, döviz kurları ve gram altındaki yükselişin adil değere ulaşılana kadar devam edeceğini tahmin etti.

Milliyet’e değerlendirmede bulunan Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

“Powell’ın senatoda ve en son Fed toplantısında yapmış olduğu faiz artırım ve enflasyon vurgusu altında baskı oluşturdu.

Buna ek olarak da ABD’de büyümenin beklentiyi de aşmış olması altındaki geri çekilmede etkili olduğu görüşündeyiz. Yurt içi piyasalardaki gram altına baktığımızda ise kurlarda görülen artışların etkili olduğunu görmekteyiz. Kurlarda adil değere ulaşana kadar dövizde ve gram altındaki yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.”

“Yükseliş trendi devam edecek”

Yavaş, borsaya dair öngörülerini ise şöyle paylaştı:

“Seçimlerden sonra para politikasına yönelik belirsizliklerin giderilmesi ve gerekli adımların atılmaya başlanmasıyla birlikte BİST100 endeksinde yükselişleri gördük.

Yükselişlerde bankacılık hisselerinin de katılmış olmasıyla birlikte rekor seviye test edilmiş oldu. Endeksin artan kur ve seçim gölgesinde kalan finansallarının henüz fiyatlanmadığını ve yükseliş trendinin düzeltmelerle de olsa devam edeceği kanısındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx